22 października wyjechaliśmy na kolejną i ostatnią już w tym roku kalendarzowym wycieczkę, tym razem do Brzegu.

 

We wsi Brzezina zobaczyliśmy kamień drogowy, unikatowy pomnik upamiętniający przebudowę drogi z Brzegu w kierunku Wrocławia z 1584 roku. Jest to fragment drogi Via Regia. Pomnik jest wykonany z ogromnej płyty granitowej opartej na murku. Obok stoi tablica z tłumaczeniem polskim. „W roku 1584 Książęca Mość Jaśnie Wielmożny Książę i Pan Jerzy, drugi tego imienia, książę na Śląsku, Legnicy i Brzegu, tę drogę rozpoczął brukować i ukończył w 15...” Jak widać, data zakończenia budowy nie jest znana (15...).

Następnie odwiedziliśmy Mijułowice, gotycki kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła. zbudowany w1250 r. pw. NMP, w pierwszej połowie XIV wieku częściowo przebudowany i rozbudowany przez właściciela Małujowic Samboriusa. W latach XIV wieku powstały bogate polichromie wczesnogotyckie o tematyce staro- i nowotestamentowej, wykonane przez artystę ze szkoły praskiej.

W Brzegu zwiedziliśmy Zamek, rezydencję Piastów Śląskich powstałą w XIII w., obecnie siedziba Muzeum Piastów Śląskich oraz Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego który został zbudowany w latach 1734-1739 (wieże w latach 1854-1856) w miejscu zburzonego w 1545 roku zespołu klasztornego dominikanów - dla przybyłych w 1677 roku do miasta jezuitów (projektant J. Frisch). Jednonawowy o sklepieniu kolebkowym, z szeregiem kaplic bocznych i empor. Wyróżniają się na sklepienne freski J.Kubena (1739-1745) przedstawiające chwałę Krzyża Świętego, misje zakonu jezuitów oraz postacie świętych. Zwiedziliśmy teżi Kościół św. Mikołaja– gotycką bazylikę pochodząca z XIV wieku. Mieliśmy też okazję zwiedzić Ratusz w Brzegu – renesansową budowlę wzniesioną w latach 1569-1577 według projektu Bernarda Niurona. Obecnie to jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w Polsce. Ratusz jest siedzibą władz miejskich i kilku innych instytucji.