Szanowni Państwo, 

w trosce o bezpieczeństwo Seniorów, Fundacja Partycypacji Społecznej w ramach projektu Śląska Akademia Senior@ wprowadziła możliwość odbywania szkoleń zdalnych (on-line),wychodząc tym samym naprzeciw sytuacji związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i koniecznością pozostawania Seniorów w domach.

Zdecydowana większość Grup, które do czasu wprowadzenia obostrzeń realizowały zajęcia w formie stacjonarnej już w marcu przeszła na ich realizuję on-line. Grupy całkowicie zdalne sukcesywnie są otwierane na terenie całego województwa. W zajęciach zdalnych bierze udział już 900 Uczestników, realizując do tej pory ponad 2000 godzin szkoleń online.

Na bazie aktualnego doświadczenia uruchamiamy otwartą rekrutację i możliwość szkoleń zdalnych dla nowych grup. Proces został w pełni dopracowany od strony formalnej (m.in. rekrutacja do projektu, przekazywanie tabletów etc.) i technicznej (platforma do przeprowadzania kursu etc.), a założenia projektu pozostają bez zmian:

darmowe szkolenia dla seniorów powyżej 65 roku życia i tablet na własność po ukończeniu kursu.

Uprzejmie prosimy Państwa o pomoc w dotarciu do Seniorów, ich rodzin i opiekunów z ofertą szkoleń on-line. Mogą Państwo zamieścić posty na portalach społecznościowych, stworzyć wpisy lub artykuły na stronach internetowych oraz wykorzystać inne metody kontaktu, z których Państwo obecnie korzystają posiłkując się informacjami z tej wiadomości oraz dowolnymi materiałami z załączenia, a także naszego facebookowego profilu.

Naszym i Państwa wspólnym celem jest w tym momencie wsparcie Seniorów z Państwa społeczności lokalnych w dobie pandemii i wynikającej z tego faktu maksymalnej izolacji osób starszych, co dla wielu z nich może skutkować traumą. Wspólne spotkania w formie on-line z pewnością prowadzą do poprawy kondycji psychicznej Seniorów, co zweryfikowaliśmy w trakcie aktualnie prowadzonych szkoleń zdalnych.

10-osobowe grupy uczą się obsługi laptopów, tabletów, czy smartfonów, zdobywając umiejętności poruszania się w internecie, a dzięki temu zyskują dostęp do usług, informacji i social media. Uczymy co można zyskać dzięki e-receptom, a także bezpiecznie i wygodnie płacić rachunki, czy dokonywać zakupów przez internet z dostawą do domu. Nasi Studenci poznają dokładnie także nowe aplikacje (np. Messengera i WhatsAppa), które mogą ułatwić im kontakt z rodziną przy pomocy otrzymanego na zakończenie kursu tabletu. Szkolenia prowadzą wyspecjalizowani Trenerzy, przygotowani do pracy z osobami starszymi, wykorzystując odpowiednie metody szkoleniowe. Kurs obejmuje 60 lub 90 godzin, które realizuje się w trakcie kilkunastu spotkań.

Proces rekrutacji do grup zdalnych:

 • Zainteresowane osoby proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 577 888 627 lub 32 496 94 88 w celu uzyskania szczegółowych informacji.
 • W trakcie rozmowy z Koordynatorem należy podać adres mailowy, na który zostaną wysłane dokumenty: (formularz rekrutacyjny wraz z załącznikami).
 • Otrzymane dokumenty wypełnione przez kandydata na Uczestnika należy w formie skanu lub zdjęcia odesłać drogą mailową, a następnie nadać do Biura Fundacji w Chorzowie w wersji papierowej.
 • Zgłoszenia będą weryfikowane w procesie rekrutacji, zgodnie z regulaminem.
 • Osoby zainteresowane otrzymują informację zwrotną.
 • Liczba miejsc jest ograniczona.
 • ·Osoby, które ukończyły 65 rok życia,
 • ·zamieszkujące na terenie gminy deklarującej przystąpienie do projektu (lista gmin: www.cyfrowy-slask.com ),
 • ·posiadające dostęp do sprzętu umożlwiającego realizacje szkoleń zdalnych.

 Kto może wziąć udział w grupach zdalnych:

Wymagania dot. sprzętu i internetu są bardzo podstawowe.

Komputer: minimum dwurdzeniowy procesor + 2GB ramu (rekomendowane 4 rdzenie i 4GB ramu); mikrofon, głośniki (wbudowane lub zewnętrzne). Rekomendowana kamerka internetowa (wbudowana lub zewnętrzna).

System operacyjny oraz oprogramowanie: Windows 7 (i wyżej) oraz przeglądarka internetowa Google Chrome lub Mozilla Firefox.

Dostęp do internetu (minimum 0.5Mbit/sek upload oraz minimum 1Mbit/sek download).

Uwaga: Jest też możliwość uczestniczenia w zajęciach na platformie używając tabletów.

Co można zyskać:

 • ·Bezpłatne szkolenia kompetencji cyfrowych.
 • ·Praktyczne, nowe umiejętności obsługi: telefonu, komputera, internetu.
 • ·Grupowe działania animacyjne.
 • ·Certyfikat udziału w projekcie.
 • ·TABLET NA WŁASNOŚĆ.

Nie jest wymagane jakiekolwiek minimum wiedzy, ponieważ grupy będą tworzone na zróżnicowanym poziomie. Udział mogą wziąć osoby, które do tej pory w ogóle nie korzystały ze smartfonów, komputerów/laptopów czy tabletów, a sprzęt na czas zajęć udostępni im rodzina (możemy logować się do platformy szkoleniowej za pomocą jednego kliknięcia skrótu z pulpitu), ale także zachęcamy do wzięcia udziału osoby na co dzień korzystające w różnej formie z podanych narzędzi, aby mogły one uzyskać nowe, przydatne umiejętności w odpowiedzi na aktualne potrzeby.

Na wszelkie pytania i wątpliwości z przyjemnością odpowiedzą nasi doświadczeni Koordynatorzy pod numerem telefonu: 577 888 627 lub 32 496 94 88. Zajęcia w ramach projektu Śląska Akademia Senior@ realizowane są od 24 września 2018 roku i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory odwiedziliśmy ponad 80 miejscowości w województwie śląskim, a nasi trenerzy przeszkolili już ponad 3000 uczestników.

W załączeniu przesyłam Państwu także plakat projektu oraz informacje dot. realizowanego projektu w formie on-line.

www.facebook.com/cyfrowy.slask

-- 
Z poważaniem,
Ewelina Krząpa
Koordynator projektu.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z naszym UTW.